Planör kelimesi, dilimize Fransızca “Planeur” sözcüğünden girmiştir. Fransızca karşılığı “süzülerek uçmak, süzülerek mesafe kat etmek” demektir.

Uluslararası Sportif Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından “Sabit kanat yapısı sayesinde kaldırıcı güç oluşturarak havada süzülme kabiliyetine sahip, havadan ağır motorsuz hava aracı” olarak tanımlanır. Tarihçesi ise motorlu uçuştan önceye dayanmaktadır. Süzülerek gerçekleştirdiği uçuşunu doğal meteorolojik oluşumları kullanarak havada kalabilen ve bu yöntemlerle binlerce kilometre mesafe kat edebilen bir hava aracıdır. Alman pilot Klaus Ohlmann tarafından 2003 yılında 3009 km mesafe ile planörle dünya mesafe rekor uçuşu gerçekleştirilmiştir.

Motoru olmamasına rağmen, dünya genelinde motorlu uçuşa başlangıçtan önce temel eğitimin en önemli parçasıdır. NASA’nın astronot eğitimlerinin en önemli parçası olan planör eğitimi, astronotları dünyaya dönüşte motorsuz uçuş için hazırlamaktadır. Çünkü atmosfere giriş anından itibaren uzay mekikleri, süzülme yani planör uçuşu yapmaktadır. Öğrencilerimizin pilotaj becerilerinin en üst düzeye çıkması hedeflenerek NASA’nın da verdiği bu eğitimleri pilotaj bölümüzde uçuş eğitimlerimizin en başında vermekteyiz. Bu uçuş eğitimi neticesinde öğrencilerimiz hava yollarına iş başvuru sürecinde tercih sebebi olacak ve rakiplerinden önde yer alacaklardır.

Acil durum yeteneklerini ve pilotaj el becerisini geliştiren bu eğitim, unutulmamalıdır ki Hudson Nehri’ne motor arızası nedeniyle uçağını bir kuş gibi indiren ve onlarca insanın hayatını kurtaran Kaptan Pilot Sully’nin de aldığı bir eğitimdir.