Havayolu pilotu olmak isteyen bir aday, öncelikle temel teorik eğitimlerin yer aldığı ve bir pilot tarafından kullanılan temel becerilerin geliştirildiği PPL eğitimini almak zorundadır. Eğitim toplam 210 saatin altında olmayan teorik dersler ve 46 saat 30 dakikalık uçuş eğitiminden oluşur.

Kurs başlangıcında verilen teorik eğitimler sonrası öğrenciden, SHGM tarafından düzenlenen sınava girmesi ve 4 sınav hakkından birinde %75 başarı sağlaması beklenir. Sınavda 4 defa başarısız olan öğrenci re-take (tekrar) eğitimi alır ve yeniden 4 hakka sahip olur. Sınavda gerekli başarıyı gösteren öğrenci okulumuz tarafından 45 saatlik uçuş yapmak üzere uçuş hattına gönderilir.

Öğrenci bu uçuş eğitimleri boyunca uçağın kumandalarını, temel hava hareketlerini, temel aletli uçuş eğitimini ve temel seyrüseferi emniyetli bir şekilde uygulamayı öğrenir. Uçuş eğitmeni tarafından uygun görülmesi halinde öğrenci 15. saatinde ilk yalnız uçuşunu yapar ve bu eğitim boyunca da 45 saatin toplam 12 saatini yalnız olarak uçar.

45. saatin sonunda SHGM tarafından görevlendirilen bir kontrol pilotu, öğrencinin becerilerini 1 saat 30 dakikalık bir uçuşla test eder ve bu becerilerin yeterli görülmesi halinde öğrenci adına PPL (Private Pilot License) yani Hususi Pilot Lisansı düzenlenir.

PPL Eğitimlerimiz yer dersleri ile birlikte meteorolojik şartların uygun olması durumunda yaklaşık 3-4 ay sürmektedir. 

Uçuş eğitimlerimiz son model sıfır Viper SD4 hava araçları ile verilmektedir. Hava araçlarımız glass cockpit olup en son teknoloji donanıma sahip ayrıca emniyet için hava aracının kendine ait paraşütü bulunmaktadır.